A to Z of services          A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Y Z

Email Addresses and Telephone Numbers

Management Structure - Part 7 of the Constitution

(Effective from 1 July 2014)

View or download the leadership structure diagram 1.97 MB PDF File


Chief Executive (Head of Paid Service) – Steven Pleasant

Public Health Programme - Angela Hardman (Director)

0161 342 2908

Senior Management Team Service Unit / Manager Functions Telephone
Gideon Smith Public Health – Health Care/Improvement 0161 342 4251
Anna Maloney Public Health – Health Protection/Improvement 0161 342 2189

Finance - Pam Williams, Executive Director (Borough Treasurer & Section 151 Officer)

0161 342 3863

Senior Management Team Service Unit / Manager Functions Telephone
Ben Jay
Assistant Executive Director
Finance
0161 342 3864
Wendy Poole
Risk Management & Audit Services
Internal Audit
Risk Management
National Anti Fraud Network
0161 342 3846
Sarah Dobson
Corporate Performance & Improvement
Corporate Performance & Improvement 0161 342 3149
Beverley Stephens
Resource Management
Procurement
Accountancy Services for:
Finance
Governance
Capital & Treasury
Economic Growth, Investment & Sustainability
0161 342 3887
Stephen Wilde
Resource Management
Accountancy Services for:
Children's Services
Community, Adults & Health
0161 342 3726
Ilys Cookson
Assistant Executive Director
Exchequer
0161 342 4056
Michelle Bowler
Assess & Pay
Assessment & Clients
Housing Benefits
Cashiers
Creditors
0161 342 2025
Paul Clarke
Income & Collection
Distribution
Council Tax
Business Rates
Bailiffs
Income
Benefit Fraud
0161 342 2062

Governance - Sandra Stewart, Executive Director (Borough Solicitor, Monitoring Officer)

0161 342 3028

Senior Management Team Service Unit / Manager Functions Telephone
Julie Speakman
Executive Support
Business Support 0161 342 2142
Robert Landon
Democratic Services
Democratic Services
Elections
Member Services & Mayoralty
0161 342 2146
Aileen Johnson
Head of Legal Services
Childcare
Corporate Legal
0161 342 2924
Emily Drake
Corporate Projects & Registrars
Corporate Projects
Registrars
0161 342 3158
Tracy Brennand
Assistant Executive Director
People and Workforce Development
0161 342 3279
Emma Handby
Workforce Partnerships & Scrutiny
Scrutiny (reports to Borough Solicitor)
Tameside Strategic Partnership
Corporate Consultation
Adults Workforce Development
Organisational Development
Children's Workforce Development
0161 342 3938
Tracy Brennand
Payroll
Payroll 0161 342 3279
Bernadette Wilde
HR Operations & Strategy
HR Support
HR Operations & Strategy
0161 342 2925
Tim Rainey
Assistant Executive Director
ICT, Communications & Media
0161 342 3299
Nicola Smith
Media, Marketing & Communications
Web Development
Communications
Web Media
Design & Print
0161 342 3548
Julie Hayes
ICT
ICT Frontline Services
Infrastructure Management
Systems Management
0161 342 2213
Phil Swan
iNetwork
iNetwork 0161 342 3445

Pensions - Peter Morris, Director

0161 342 3438

Senior Management Team Service Unit / Manager Functions Telephone
Charles Lofstedt
Pensions Property Investment

Pensions Property Investment (Provider)

0161 342 3741

Euan Miller
Assistant Executive Director Pensions
(Funding and Business Development)

Funding and Business Development (Funding and Business Development) 0161 342 2047
Paddy Dowdall
Assistant Executive Director
Pensions
(Local Investments & Property)

Andrew Hall
Local Investments

Local Investments 0161 342 3436
Tracey Boyle
Pensions Accountancy
Pensions Accountancy 0161 342 2883
Nigel Driver
Pensions Property Investments
Pensions Property Investments
(Client)
0161 342 3443
Ray Grainger
Pension Fund Legal (reports to Borough Solicitor)
Pension Fund Legal 0161 342 3435
Steven Taylor
Assistant Executive Director
Pensions (Investments)
Pensions (Investments)
Pensions Investments 0161 342 2880
Ged Dale
Assistant Executive Director
Pensions (Administration)
Pensions (Administration) Pensions Office 0161 301 7227

Economic Growth, Investment & Sustainability - Robin Monk, Executive Director

0161 342 3340

Senior Management Team Service Unit / Manager Functions Telephone
Damien Bourke
Assistant Executive Director
Development & Investment
0161 342 3544
Planning & Land Charges
Asylum Seekers
Private Sector Renewal
GIS / LLPG (Local Land & Property Gazetteer)
AGMA Ecology Unit
Development & Investment
Strategic Planning
Strategy, Skills & Enterprise
Adult Learning
0161 342 3544
Ian Saxon
Assistant Executive Director
Environmental Services
0161 342 3470
Garry Parker
Waste Management
Recycling
Waste Services (includes fly tipping)
0161 342 3684
Alan Jackson
Highways & Transport
Traffic & Utility Controls
Asset Management (Engineering)
Risk Management
Transport (includes School Crossing Patrol & Parking Services)
0161 342 2818
Lee Holland
Design & Delivery
Engineering Operations (includes winter gritting, street lighting, sewers, drains and gullies)
Engineering Projects
Highways & Developments
Structures & Special Projects (includes bridges, retaining walls)
0161 342 3978
Alison Lloyd-Walsh
Environmental Development
Environmental Development
Markets
0161 342 3332
Mike Gurney
Environmental Services (Management & Operations)
Bereavement Services
Pest Control
Emergency Planning
Dog Warden
Environmental Strategy
Energy Management & Carbon Reduction
0161 342 3705
Sharon Smith
Environmental Services (Public Protection)
Housing/Pollution
Housing Enforcement
Licensing
Trading Standards
Environmental Protection / Enforcement
Environmental Health
Health & Safety
Public Health
Food Safety
Private Water Supplies
Infectious Disease Control
0161 342 2277
Elaine Todd
Assistant Executive Director
Asset & Investment Partnership Management
0161 342 3238
Estates
Asset Management
Facilities management
School Catering
(key contact Larysa Kinder - Catering Operations Manager)
0161 342 3812
Asset & Investment Partnership (key contact Steve Gwilt) 0161 342 3669

Communities, Childrens, Adults & Health - Stephanie Butterworth, Executive Director (DCS)

0161 342 2163

Senior Management Team Service Unit / Manager Functions Telephone
Jane Forrest
Strategy & Early Intervention

Early Help & Troubled Families
Participation & Partnerships
Young Carers
You Think
Family Information Service & Parent Partnership
Early Years & Children's Centres
Multi-disciplinary Hub for Children's Services
Wellbeing & Prevention
Health Improvement
Community Engagement in Health Matters
Reduction in Health Inequalities
Strategic Health & Wellbeing

0161 342 4143
Sandra Whitehead
Planning & Commissioning
Joint Commissioning & Performance
Placement Commissioning
0161 342 3414
Jane Barker
Performance & Development
Business Support (includes admin, business management, complaints, performance & ICT) 0161 342 3655
Heather Loveridge
Interim Head of Education
0161 342 2050
Catherine Moseley
Access & Inclusion
School Organisation
Admissions
Home to School Transport
Education Welfare
Education Psychology
SEN
Post 16
0161 342 3302
Bob Berry
School Performance and Standards
Governor Support
Music Service
School Library Service
Virtual School
0161 342 2330
Helen Mellor
Pupil Support Services
Behaviour for Learning & Inclusion (BLIS)
Communication, Language & Autism Support (CLAS)
Ethnicity, Multicultural & Access
Learning Support
Sensory Support
0161 343 8381
Andrea Skelly
Pupil Referral Unit
Pupil Referral (PRU) Service 0161 214 8484
Martin Garnett
Assistant Executive Director
Adults
0161 342 3466
Paul Dulson
Assessment & Care Management
Initial Assessment & Immediate Care
Safeguarding Adults Team
Long Term Care Team
Hospital Transfer Team
0161 342 4077
Mark Whitehead
Service Delivery
Provider Assessment
Residential, Day and Employment Services
Community Response
Mental Health
Shared Lives & Housing Support
0161 342 3719
Adam Allen
Assistant Executive Director
Community Services
0161 342 3304
Nick Sayers
Operations and Greenspace
Street Cleansing
Graffiti Removal
Grounds Maintenance
Arboriculture Unit
Playground Maintenance
Football Pitch Renovations
Central Nursery
Parks & Land
Countryside
0161 342 2704
Lisa Lees
Neighbourhood Services
District Assemblies (Non Operations)
Neighbourhood Areas (North, East, South and West)
Community Engagement
Priority Neighbourhoods
Community Regeneration
Reducing Reoffending
CCTV
Youth Service
0161 342 2505
Emma Varnam
Culture
Museums & Galleries
Arts and Events
Sports Commissioning
Community Commissions and Volunteering
Local Studies & Archives
0161 343 2878
Mandy Kinder
Customer Care and Advocacy

Debt Advice
Community Libraries
Bibliographical Services
Customer Services
Call Centre
Welfare Rights
Supporting People
Homelessness

0161 342 2061
Tony Griffin
Assistant Executive Director
Children's
0161 342 3354
Adele Smith
Social Care Service
(Acting)
Social Work Service including Safeguarding
Child Sexual Exploitation Service
Corporate Parenting including Through Care
Fostering
Adoption
0161 342 4477
Pat Jennings
Youth Offending & Residential Services
Youth Offending
Children's Homes
0161 342 7645
Lorna Schlechte
Safeguarding and Quality Assurance
Independent Review & Child Protection
Tameside Safeguarding Children Board
Family Group Conferencing
0161 342 4335
Integrated Services for Children with Additional Needs (Portage, Behaviour Therapist, Social Work, Boyd's Walk) Children with Disabilities
(Key contact: Sheena Wooding - Children with Disabilities Integrated Services, Deputy Manager)
Placement Northwest
(Key contact: Ian Webb)
0161 371 2060




0161 342 4253

Page last updated: 22 July 2014